Festivalul Internațional Lugoj Clasic, la a II-a ediție

Spread the love

Loading

aura festival classicMarți, 30 mai, ora 13.00, la sediul Primăriei Municipiului Lugoj a avut loc o conferință de presă susținută de mezzosoprana Aura Twarowska, solistă a Operei de Stat din Viena  și prof. ing. Francisc Boldea, Primarul Municipiului Lugoj. 

Cu acest prilej Aura Twarowska a anunțat continuarea proiectului de succes demarat anul trecut, Festivalul Internațional Lugoj Clasic, cu cea de-a doua ediție, care se va desfășura în perioada 6-18 iunie. Înainte de a face o prezentare a manifestărilor din cadrul festivalului artista a mulțumit autorităților locale pentru susținerea financiară care a făcut posibilă continuarea acestei idei generoase și invitarea unor artiști de prestigiu.

 

Festivalul își propune și promovarea talentelor locale oferindu-le posibilități de exprimare în fața publicului. 

În afară de finanțare, municipalitatea  pune la dispoziție și o serie de spații de desfășurare pentru o parte din evenimentele din cadrul festivalului, respectiv Casa Bredicenilor, Teatrul Municipal Traian Grozavescu, Cinema Bela Lugosi, Muzeul de Istorie și Etnografie. O altă parte de manifestări va avea loc în instituții de învățămant, Școala de Muzică Filaret Barbu, Universitatea Europeană Drăgan, și în diverse lăcașuri de cult din municipiu. 

 

PROGRAMUL

FESTIVALULUI INTERNAȚIONAL „LUGOJ CLASIC”

6 – 18 iunie 2017

 

6 iunie, ora 19:00, Casa Bredicenilor

Deschiderea oficială a celei de a 2-a ediţii a FILC

Vernisaj de fotografie Oana Stoian

Recital chitara Horea Silvio Crișovan

 

7 iunie, ora 19:00, Sinagoga neologă

Recital de muzica în limba ebraică

Grupul ProDeo, Arad

Recita Roxana Morun, TVR

 

8 iunie, ora 19:00, Sala Teatrului ”Traian Grozavescu”

Recital în memoriam Tiberiu Brediceanu/140 de ani de la naştere

Aura Twarowska – mezzosoprană

Manuela Iana Mihăilescu – pian

Prezintă Dr. Cosntantin Tufan Stan

 

9 iunie, ora 12:00, Teatrul ”Traian Grozavescu”

Teatrul pentru copii și tineret Merlin, Timișoara

INIMA DE PIATRĂ

 

10 iunie, ora 19:30, Catedrala Greco-Catolică

Recital de Muzica Instrumentală

West Brass Quintet/Timișoara

 

11 iunie, ora 11:00, Teatrul ”Traian Grozavescu”

Recital instrumental

Florin Paul – vioara (Germania)

Sorin Dogariu – pian

 

12 iunie, ora 18:00, Cinema ”Bela Lugosi”

Lansare de carte organizată de Biblioteca Municipală

Autor preot prof. dr. Vasile Munteanu – Biserica monument istoric 

 „Adormirea Maicii Domnului ” din Lugoj –  250  de  ani  de  la  sfințire

 

13 iunie, ora 19:00, Casa Bredicenilor

Nicolae Ghinea „Eugen Gangan, Omul si Actorul…”

Teatrul Kamin’é (Franţa)

 

14 iunie, ora 19:00, Universitatea Europeana Drăgan

Cantul coral, Certitudine Lugojană

Corul Armonii al Școlii Gimnaziale de Muzică Filaret Barbu, dirijor Claudia Cretiu

Corul Ion Vidu al Casei de Cultura a Municipiului Lugoj, dirijor Lucian Onita

Prezentare de carte 

C. Tufan Stan „Ion Vidu, doinitorul Marii Uniri”

 

15 iunie, ora 18:30, Casa Bredicenilor

Teatrul Aualeu, Timișoara

HUOOOOO!!!

 

16 iunie, ora 12:00, Școală Gimnazială de Muzică Filaret Barbu

Concert vocal – instrumental

Tineri muziceni lugojeni

Camerata Lugosiensis, dirijor prof. Constantin Tufan Stan

 

17 iunie, ora 19:00, Biserica Baptista Harul

Seară de Muzică Sacră

Veronica Anusca (Opera Nationala București), Diana Chirilă (Opera Națională Română Timișoara), Adriana Sirbu (Filarmonica Banatul), Diana Bradean (Filarmonica Banatul), Liviu Indricau (Opera Națională București), Remus Alazaroae (Opera Națională Română Timișoara), Daniel Zah (Colegiul Național de Muzică ”Ion Vidu”), Dan Indricău (Opera Națională București), Corul și Orchestra Harfa lui David – dirijor Marius Lazarescu

 

18 iunie, ora 11:00, Biserica Reformată

Recital vocal – instrumental

Simona Negru – soprana

Anna Maria Popan – vioară

Silviana Cirdu – orgă

 

18 iunie, ora 19:00, Muzeul de Istorie, Etnografie și Artă Plastică Lugoj

Închiderea Festivalului

Prezentare costume folclor contemporan, atelier Luciana Matei

Recital instrumental

Andreea Chira – nai (Austria)

Adrian Gaspar – pian (Austria)

 

 

Mezzo-soprana Aura Twarowska

 

Aura Twarowska (născută Aurora Eleonora Avram în 1967, Lugoj, România) este o mezzosoprană de origine română, actualmente solistă a Operei de Stat din Viena.

Aura Twarowska se dedică vieții muzicale încă de la vârsta de 6 ani prin studiul pianului, al mandolinei și cel al cântului în Lugojul natal. După absolvirea liceului Coriolan Brediceanu din Lugoj, reușește să fie admisă pe unul din primele locuri la Facultatea de Știinte Economice, la Universitatea de Vest din Timișoara, în condițiile unei concurențe acerbe. În următorii ani de studiu a științelor economice păstrează legătura cu muzică, fiind angajată a Filarmonicii Banatul din Timișoara ca membră a corului condus de marea personalitate artistică bănățeană, maestrul Diodor Nicoară. Odată cu înființarea Facultății de Muzică din Timișoara reia studiul cântului, ca studentă a acestui institut. Urmează masteratul la Universitatea de Muzică din București, unde obține diploma de studii aprofundate – operă, la clasa prof. univ. Georgeta Stoleriu. După o întrerupere de câțiva ani, reia studiul științelor economice la Facultatea de Știinte Economice din cadrul Universității „Ioan Slavici” din Timișoara, specializarea Contabilitate și informatică de gestiune (CIG). Își susține lucrarea de licență cu tema „Analiza politicilor manageriale și de marketing cultural aplicate la Opera Națională Română din Timișoara” și obține diploma de economist. Din 29 aprilie 2010 este doctor în muzică, titlu obținut prin acordarea notei maxime de către Universitatea Națională de Muzică din Bucuresti pentru teza sa în care a îmbinat cele doua specializări (muzicală și economică), sub titlul „O viziune asupra structurilor teatrului muzical din perspectivă managerială” (coordonator științific prof. univ. dr. Grigore Constantinescu). Aura Twarowska debutează pe scena operei timișorene în rolul titular din opera Carmen de G. Bizet, în anul 1998. Cariera sa artistică se îmbogățește cu multe roluri de operă, alături de și mai multe partituri vocal-simfonice, care îi fac vocea cunoscută și apreciată pe majoritatea scenelor de operă și de filarmonică din România. Colaborările și turneele internaționale îi facilitează întâlnirea cu teatrele europene, toate acestea conducând la angajarea sa ca solistă a Operei de Stat din Viena în anul 2007. Alături de acest colectiv debutează cu rolul Marcellina din Le Nozze di Figaro în Shanghai, în turneul asiatic al operei vieneze din toamna anului 2007, sub bagheta dirijorului Seiji Ozawa.

 

Premii

• Concursul Internațional Tomaz Alcaide, Portugalia, 2000, Finalistă

• Concursul Internațional Ondina Otta, Maribor, Slovenia, 1999, Premiul al II-lea și Premiul Special al Festivalului Internațional de Vară, Ljiubljana-Slovenia

• Concursul Național Magda Ianculescu, București, 1999, Premiul al III-lea și Premiul Special al Operei Naționale București

• Concursul Internațional Nicolae Bretan, Cluj, 1998, Premiul al II-lea

• Concursul Național Sabin Drăgoi, Timișoara, 1997, Marele Premiu

• Concursul Național de Lied Ionel Perlea, Slobozia, 1997, Premiul al II-lea și Premiul ”Mihail Jora” al Uniunii Criticilor Muzicali din România

 

Distincții

• 2004, decorată de către Președintele României cu Ordinul Meritul Cultural, Cavaler al Artelor (în grad de ofițer).

• 2004, Premiul Pro Cultura al Prefecturii județului Timiș pentru merite deosebite în promovarea culturii timișene.

• 2009, Premiul Iosif Constantin Drăgan oferit de Primăria municipiului Lugoj, pentru excelență culturală

 

Repertoriu

 

Operă

• W.A.Mozart – Die Zauberflöte, Doamna a 2 –a și Doamna a 3 –a; Le nozze di Figaro, Marcellina.

• G. Rossini – La Cenerentola, Angelina; Il Barbiere di Siviglia, Berta.

• G. Verdi – Aida, Amneris, Nabucco, Fenena; La forza del destino, Preziosilla – în studiu, Rigoletto, Maddalenna; Otello, Emilia; Falstaff, Mrs. Quickly – în studiu; Don Carlo, Eboli – în studiu; Il trovatore, Azucena – în studiu; La traviata, Flora Bervoix; Un ballo in maschera, Ulrica.

• G. Donizetti – Roberto Devereux, Sara – în studiu.

• G. Puccini – Madama Butterfly, Suzuki; Suor Angelica, Zia Principessa.

• P. Mascagni – Cavalleria rusticana, Lola și Lucia.

• G. Bizet – Carmen, Carmen.

• P.I. Ceaiskovski – Evgheni Oneghin, Olga, Larina și Filipijewna; Pique Dame, Polina, Principessa și Guvernanta.

• V. Bellini – Norma, Adalgisa; La sonnambula, Terresa.

• J. Massenet – Werther, Charlotte – în studiu; Manon, Rousette.

• Ch. Gounod – Faust, Marthe Schwertleine; Romeo et Juliette, Gertrude.

• G. Donizetti – La Fille du Regiment, La Marquise de Berkenfield.

• M. Musorgski – Boris Godunov, Cîrciumăreasa.

• R. Wagner – Die Walküre, Waltraute, Schwertleite; Götterdämmerung, Erste Norn și Floßhilde; Der fliegende Holländer, Mary.

• R. Strauss – Arabella, Die Kartenaufschlägerin; Elektra, Die zweite Magd.

• M. Ravel – L’enfant et les sortileges, Maman, La tasse chinoise și La libellule.

• B. Bartók – Castelul lui Barbă Albastră

• G. Enescu – Œdipe, Jocasta și Sfinx.

• E.W. Korngold – Die tote Stadt, Brigitta.

• J. Strauss – Die Fledermaus, Orlovsky.

• M. Theodorakis – Elektra, Clythemenestra.

 

Oratoriu

• G.B.Pergolesi – Stabat Mater

• A.Vivaldi – Gloria

• J.S.Bach – Magnificat, Johannes Passion, Hohe Messe in H Mol, Weihnachtsoratorium

• G.F.Händel – Messiah, Israel in Egypt

• J.Haydn – Missa in tempori belli, Nelson Messe

• J.M.Haydn – Missa Trinitatis

• W.A.Mozart – Krönungsmesse, Requiem

• L.van Beethoven – Missa Solemnis, Simfonia a IX-a

• K.D.von Dittersdorf – Missa Solemnis Ex C

• R.Schumann – Das Paradies und die Peri

• J.Brahms – Rapsodia pentru Alto, Cor Bărbătesc și Orchestră, op. 53

• G.Rossini – Stabat Mater, Petite Messe Sollenelle

• F.Mendelssohn Bartholdy – Elias, Paulus

• G.Verdi – Requiem

• A.Dvořak – Misa în C, Stabat Mater, Requiem

• S. Prokofiev – Cantata ”Nevski”

• G.Mahler – Simfonia a II-a, Simfonia a III-a, Simfonia a VIII-a, Kindertotenlieder, Das Lied von der Erde, Das Knaben Wunderhorn

• H.Berlioz – La damnation de Faust

• A. Bruckner – F Moll Messe

 

Lied

• G. Enescu – 7 Chansons de Clément Marot, for voice and piano, Op.15

• T. Brediceanu – Cântece

• Fr. Chopin – Pieśni i piosenki : na głos z fortepianem

• J.Brahms – 2 Cantece pentro Alto, Viola si Pian, op. 91

• A. Dvorak – Biblicke pisne (Op. 99)

• M. de Falla – 7 Canciones populares Españolas

• G. Mahler – Das Lied von der Erde

• G. Mahler – Lieder eines fahrenden Gesellen

 

Wiener Staatsoper

• G.Puccini – Madama Butterfly

• R.Wagner – Die Walküre – premieră

• P.I.Tschaikovski – Pique Dame – premieră

• R. Strauss – Der Rosenkavalier

• M.Musorgski – Boris Goudunov

• V.Bellini – La Sonnambulla

• G.Rossini – Il Barbiere di Siviglia

• P.I. Tschaikovski – Evgheni Oneghin – premieră

• P. Mascagni – Cavalleria rusticana

• R. Wagner – Der fliegende Holländer

• R. Wagner – Götterdämerung

• G. Donizetti – La Fille du Regiment

• K. MacMillan/F. Liszt – Mayerling

 

Wiener Volksoper

• R. Wagner/Loriot – Wagners Ring an einem Abend

 

 

Wiener Musikverein

• L. van Beethoven – Simfonia a IX-a

• Festivalul Internațional George Enescu, București

• W.A. Mozart – Krönungsmesse (2001)

• G. Enescu – Œdipe, Jocasta (2003)

• L. van Beethoven – Simfonia a IX-a (2005)

• Carré Theater, Amsterdam

• G. Bizet – Carmen, Carmen

• J. Strauss – Die Fledermaus, Orlovski

 

Concertgebouw, Amsterdam

• G.F.Händel – Messiah

• G. Verdi – Requiem

• Kerstconcert

 

Esplanade, Singapore

• W.A. Mozart – Le Nozze Di Figaro, Marcellina

 

Opera Națională București

• G. Bizet – Carmen, Carmen

• G. Verdi – Aida, Amneris; Requiem

• G. Enescu – Œdipe, Jocasta, premieră

 

Opera Națională Română Timișoara

• G. Verdi – Aida, Amneris; Rigoletto, Maddalena, premieră; Otello, Emilia, premieră.

• G.Puccini – Madama Butterfly, Suzuki

• G.Bizet – Carmen, Carmen

 

Opera Națională Cluj-Napoca

• G. Bizet – Carmen, Carmen

 

Alte apariții scenice, spectacole în Europa si in Asia

Italia – Roma, Milano; Germania – München, Hamburg, Stuttgart, Manheim, Darmstadt, Düsseldorf, Heidelberg, Heilbronn; Spania – Barcelona, Madrid, Toledo, Cuenca; Franța – Paris, Orleans; Polonia – Varsovia, Radom; Bulgaria – Sofia, Russe; Slovenia – Maribor, Ljiubiana; Olanda – Haga, Rotterdam, Amsterdam; Cipru – Nicosia, Limassol; Asia – Shanghai, Singapore, Taipei, Seul, Tokyo

 

 

Colaborări cu dirijori

Zubin Mehta, Seiji Osawa, Donals Runickles, Franz Welser-Möst, Yves Abel, Pier Giorgio Morandi, Bertrand de Billy, Stefan Soltesz, Ulf Schrmer, Ernst Marzendorfer, Sebastian Weigle, Paul Nadler, Cristian Mandeal, Horia Andreescu etc.

Colaborări cu soliști

Anna Netrebko, Kiri Te Kanawa, Dimitri Hvorostovski, Roberto Alagna, Carlos Alvarez, Dolora Zajick, Tamar Iveri, Micaela Carosi, Patricia Ciofi, Nina Stemme Jose Cura, Neil Schikoff, Leo Nucci, Ferruccio Furlanetto, Samuel Ramey, Ramon Vargas, Simon Keenlyside, Bo Skovhus, Juha Uusitalo, Corneliu Murgu etc.

Activitate muzical-pedagogică

C.D.A. Dr, Catedra Canto și Oratoriu, Facultatea de Muzică, Universitatea de Vest, Timișoara, 2010-2012

Recital de Lied, Apparition – George Crumb, 2011

Musica Donum Dei, Recital clasă de oratoriu, 2011

Recital clasă de lied, A. Dvorak, EW. Korngold, G. Crumb, 2011

Psalmi, Recital clasă de oratoriu, Facultatea de Muzică Timișoara, 2012

Recital de Muzică Sacră și colinde românești, Viena, 2010, 2011, 2012

Messe im unierten Ritus im Stephansdom, Wien, 2010, 2011, 2012

G. Donizetti, Messa di Gloria, Filarmonica de Stat Arad

Cu muzica printre elevi, Spre mâine, cu muzica clasică… 2012, 2013

Cursuri de vară:

Masterclass de Canto și Oratoriu, 12-16 august 2011, Oravița, Caraș-Severin

Vocal Arts Masterclass 16-24 august 2012, Gărâna, Caraș-Severin

Masterclass de Canto, 4-8 august 2014, Oravița, Caraș-Severin

Festivalul Internaţional „Lugoj Clasic”, ediţia I, 30 iulie – 11 august 2016

 

Sursa: https://ro.wikipedia.org/wiki/Aura_Twarowska